Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
На сьогоднішній день проведення судового засідання в режимі відеоконференції стало вже звичним елементом здійснення судочинства в Україні. Можливістю проведення судового засідання у такому форматі активно стали користуватися ще під час встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19. Але можливістю проведення судового засідання в режимі відеоконференції користуються не тільки в якості протиепідемічних заходів, а й для економії часу на поїздки до суду, що може знаходитися в іншому місті або області.
Проведення судового засідання в режимі відеоконференцзв’язку може відбуватися як в приміщенні суду, так поза і його межами.
Згідно статті 212 Цивільного процесуального кодексу України, у судовому засіданні можна брати участь в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості. Про таку можливість чи неможливість суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
У будь-якому випадку, для проведення засідання в режимі відеоконференцзв’язку, учасник справи має подати заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції не пізніше ніж за 5 днів до судового засідання. Копія заяви потрібно надсилати іншим учасникам справи.
Згідно вимог Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему, учасники справи беруть участь у відеоконференції з судом поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного цифрового підпису.
Зазначаємо, шо ризики технічної неможливості участі в відеоконференції поза межами приміщення суду, або переривання зв’язку з судом несе виключно учасник справи, який подав відповідну заяву.
Крім того, суд може постановити ухвалу про участь учасника справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду, визначеному судом. В такому випадку, назву та адресу суду учасник справи повинен зазначити в самій заяві.
Важливо звернути увагу: якщо учасник справи є свідом, перекладачем, спеціалістом, експертом, то він бере участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції виключно в приміщенні суду.
Однією з програм, за допомогою якої можна взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, є сервіс «EASYCON».
Щоб взяти участь у судовому засіданні дистанційно через дану програму, необхідно зареєструватися та авторизуватися в ній за електронним цифровим підписом.
У день судового засідання його учасник повинен:
Звертаємо увагу, що в кожному сервісі викладена детальна покрокова інструкція з реєстрації та проходження відеоконференцзв’язку з судом, тому учасник справи, який вперше скористався можливістю відео конференції з судом, не заплутається в даній програмі та зможе вийти на зв’язок з відповідним судом.
У підсумку можна зробити висновок, що передбачений законодавством відеоконференцзв’язок з судом працює та застосувати його на практиці нескладно, за умови завчасного написання заяви на відкоконференцію та належної підготовки.
Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро)